ATHÉN 2004 : Férfi kéziseink legyőzték az Európa-bajnokot |
Férfi kéziseink legyőzték az Európa-bajnokot
[origo] 2004.08.20. 23:29
Szenzációs győzelmet aratott a végig remeklő, sérülésektől tizedelt magyar férfikézilabda-válogatott az Európa-bajnok, vb-második német csapat ellen az athéni olimpia B csoportjának 4. fordulójában.
Fazekas-parádé az Európa-bajnok ellen
B csoport, 4. forduló: Magyarország - Németország 30-29 (17-14) Faliró csarnok, 6000 néző, V: Jensen, Boye (dán) Magyarország: Fazekas - Laluska 4, Nagy 11, Mezei 1, Diaz 3, Perez 5, Pásztor 1. Cserék: Iváncsik 2, Császár 1/1, Gál 2, Ilyés Németország: Fritz - Kehrmann 7, Schwarzer 2, Zerbe, Petersen, Stephan 3/1, Kretzschmar 8/2. Cserék: Ramota (kapus), Hens 4, Baur 2/1, Zeitz 3, Immel hétméteresek: 5/1, illetve 6/4 kiállítások: 8, illetve 12 perc
A lábközépcsonttöréssel kezelt Mocsai nem játszhatott, míg a legutóbbi, franciák elleni mérkőzésen orrtörést szenvedett Harsányit, valamint a bokaszalag-húzódással bajlódó Lendvayt ugyan nevezte Skaliczki László szövetségi kapitány, de nem került sor játékukra. Lendvay helyett Diaz irányított, jobb szélen Harsányi helyén pedig Laluska bizonyíthatott. Az "orvosok által összerakott" magyarok jól kezdtek, úgy vezettek 4-2-re, hogy közben Pásztor büntetőt hibázott, míg Fazekas többször remekül védett. A belső emberek, Nagy, Diaz és Perez támadásban sziporkáztak, s a német edző már a 11. percben, 7-4-nél időkérésre kényszerült.
Lehet, hogy elbízták magukat azok, akiket eddig dicsérni lehetett, mert később Perez mellélőtt egy büntetőt, Diazt kiállították, a németek pedig gyorsan egyenlítettek (7-7). Nagyra viszont továbbra sem lehetett panasz: gólokat lőtt, és heteseket harcolt ki. Hasonlóan jól játszott ekkor a magyar gárda, mint két nappal korábban a franciák ellen (18. perc: 11-8). Ezt követően többször tévesen a Skaliczki-alakulat ellen ítélt a dán bírókettős, ettől kicsit szorosabb lesz az állás, de mindig volt valaki, aki új lendületet adott, ebben a szakaszban éppen Fazekas. A 26. percben sikerült 16-12-re elhúzni, majd Mezei büntetése alatt faragott hátrányából a rivális.
A szünet után Fazekas - aki a következő szezont már éppen Németországban, Nettelstedtben játssza - négy óriási védéssel demoralizálta a másik sereget, és még emberhátrányban is nőtt a különbség! Aztán az extravagáns, agyontetovált Kretzschmar egy duplával gondoskodott a további izgalmakról. Csakhogy Nagy is képes volt egymást követően két gólt dobni. Diaz combsérülés miatt rövid időre kidőlt, s addig Gál lett a játékszervező. A pályán lévők űzték-hajtották egymást, érezték, legyőzhetik a világhírű ellenfelet. Jó volt látni hozzáállásukat! Negyedórával a vége előtt 23-20 volt az állás a magyarok javára, majd Nagy bedobta 11. találatát. Ahhoz képest, hogy a franciák ellen nulla állt a neve mellett... A németek nem adták fel, keményen harcoltak minden labdáért, de a magyarokban emberükre leltek. Régen játszott ilyen hatékonyan, odaadóan a csapat, csak éppen a büntetők nem mentek be, a negyedik hetes is kimaradt 27-24-nél az 51. percben. Felváltva estek a gólok - már ha éppen a két kapus nem brillírozott -, és csak telt-múlt az idő. A jobb szélső Kehrmann ekkor két gólt dobott, míg csapata hihetetlenül agresszív védekezésre tért át. Schwarzer minimális csökkentette a különbséget, Iváncsik viszont gyorsan válaszolt. Kevesebb mint egy perc volt már csak hátra. Majd újra Kehrmann villant, míg a túloldalon Iváncsik a felső lécre dobta a labdát, de már nem volt idő az újabb támadásra. A két nappal korábbiakhoz képest most igazi csapatmunka dominált. A jó kapusteljesítmény és védekezés, valamint Nagy gólerőssége meghozta gyümölcsét. A magyar férfiak legközelebb, a csoportküzdelmek zárásaként vasárnap 15.30-kor a házigazda görögökkel találkoznak - itt is fontos lenne győzni a jobb helyezés érdekében -, míg a nők szombaton 20.30-kor Brazília ellen lépnek pályára.
Nyilatkozatok
Skaliczki László szövetségi kapitány: "Magyarországon ma állami ünnep van, és örülünk, hogy innen is örömet tudtunk okozni a szurkolóknak. Akik pályára léptek, a maximálisat nyújtották csapatként és egyénileg. Fazekas és Nagy extraklasszis teljesítményt nyújtott, míg Diaz igazi karmesternek bizonyult. Perez külön őrzőt kapott, s a jobb oldalnak most többet kellett vállalnia. Ezúttal nem volt olyan üresjárat, mint a franciák ellen, és így nyerhettünk. Gyors, dinamikus játékkal vertük az Európa-bajnokot, és remélem, ez erőt, tartást ad a folytatásra."
Heiner Brand, a németek szövetségi kapitánya: "A védekezésben voltak hibák, és ennek egyenes következménye, hogy támadásban kellett kompenzálni a sok bekapott gólt. Mivel riválisunk hátsó alakzata, főleg a kapus szenzációs teljesítményt nyújtott, erre nem volt esély. Megleptek bennünket a magyarok, túl harcosak voltak."
Nagy László: "A franciák elleni mérkőzés után leültem beszélgetni Lénárt Ágota pszichológussal, és biztatott, minél gyorsabb felejtsem el a múltkori rossz teljesítményemet. A csapatot nagyon összerázta, hogy sok sérültünk van, de szerencsére most nem látszott a hiányuk. Már az előző találkozón is jól sikerült az első félidő, s most szóltunk egymásnak, nehogy lerohanjanak bennünket a szünet után. Ebben a szakaszban visszavertük felzárkózási kísérletüket, de a németekre nem jellemző, hogy feladnák a csatát, és végig izgulni kellett."
Laluska Balázs: "Kezd egyre jobb formába kerülni a gárda, egyre több ideig tudunk méltó ellenfelei lenni a komoly csapatoknak. A mostani sikerrel esély van arra, hogy a negyeddöntőben számunkra kedvező válogatottal találkozzunk, és akkor még a legjobb négy közé is kerülhetünk."
További eredmények
A magyarokkal azonos csoportban szereplő görög férfikézilabda-válogatott a negyedik játéknapon legyőzte Brazíliát, ezzel megszerezte második győzelmét az athéni olimpián, míg a franciák egy góllal nyertek Egyiptom ellen, s továbbra is százszázalékosak.
Eredmények, 4. játéknap: A-csoport: Horvátország - Oroszország 26-25 (10-14) Koreai Köztársaság - Izland 34-30 (16-13) Spanyolország - Szlovénia 41-28 (18-15)
A csoport állása: 1. Spanyolország 8 pont (132-107) 2. Horvátország 8 (116-107) 3. Koreai Köztársaság 4 4. Oroszország 2 (111-115) 5. Izland 2 (113-124) 6. Szlovénia 0 |
|