ATHÉN 2004 : Cseh negyedik, Kovács ötödik, Verrasztó nem jutott döntőbe |
Cseh negyedik, Kovács ötödik, Verrasztó nem jutott döntőbe
Ch. Gáll András 2004.08.20. 22:48
A csütörtök esti úszóprogramban három magyarért szoríthattunk, 200 m vegyesen Cseh László negyedik lett, 200 m mellen Kovács Ágnes ötödik helyen végzett, míg Verrasztó Evelyn 200 m háton a középdöntőben a 14. időt úszta, így nem jutott a fináléba.
"Itt az új Kovács Ági"
Cseh László erősebbik számában 400 vegyesen a harmadik helyen végzett, és 200 vegyesen is a harmadik legjobb idővel került a fináléba, így a pontszerzés reális elvárás volt, sőt akár az érem is benne volt a pakliban.
A rajt után a nagy esélyes Michael Phelps egyből élre állt, de Cseh tartotta vele a lépést, és 50 méternél harmadikként fordult. Háton növelte az előnyét az amerikai, Cseh második volt, de nagyon feljött rá Phelps honfitársa Lochte és a trinidadi Bovell.
A második százon már csak az ezüst- és a bronzérem volt kiadó, Phelps már csak az órával versenyzett. Cseh szinte egyszerre zuhant a célba Lochtéval és Bovell-lel, mindenki egyből az órát leste, ami ezúttal azt mutatta, hogy a magyar úszó négy századdal lecsúszott a dobogóról, ennyivel előzte meg Bovell, sőt az ezüst is hajszálon múlott, mivel Lochte csak hat századdal volt gyorsabb Lacinál. Phelps olimpiai csúccsal győzőtt, és nyerte harmadik athéni aranyát.
"Rettenetesen csalódott vagyok, most kétszeres érmesként utazhatnék haza, ehelyett a bronz után be kell érnem egy negyedik hellyel. Borzasztóan bánt, hogy ilyen peches voltam, a lábközépcsont-törésem nélkül biztosan jobbat tudtam volna úszni a mostani időmnél. Még akkor is, ha az 1:57.84 jobb Darnyi Tamás 1:59.36-os országos csúcsánál. Éppen a legfontosabb periódus esett ki a felkészülésemből. Édesapámmal mindennap beszélek telefonon, azt mondja, büszke rám, és hogy nagyon jól úsztam. Most azonban vigasztalhatatlan vagyok. Mindenesetre négy év múlva még alig 23 éves leszek, Pekingben mindenképpen megpróbálom" - nyilatkozta Cseh Laci.
Kovács Ágnes az ötödik legjobb idővel jutott be a nyolcas fináléba, és bár jól kapta el a rajtot, a többiek 50 méternél elé kerültek. Ági végig remekül tartotta magát, és igazából csak az amerikai Amanda Beard húzott el tőle, és az egész mezőnytől is. A másodikat az ötödiktől centik választották el, sajnos bajnoknőnknek csak az ötödik hely jutott, de így sem lehetett elégedetlen. A versenyt Beard nyerte olimpiai csúccsal, az ausztrál Jones kapta az ezüstöt, a némét Poleska pedig a bronzot.
"Darnyi Tamás az olimpiai faluban megkérdezte tőlem a 200 vegyes után, hogy ez most a régi Kovács Ági, aki magára talált, vagy egy teljesen új Kovács Ági. Azt hiszem, az utóbbi megállapítás az igaz. Más ember, más úszó vagyok, mint négy éve voltam, szerencsére egy teljesen egészséges úszó, aki kigyógyulófélben van hosszas betegségéből.
Különben még mindig fájt a fejem, amikor kimásztam a medencéből, de már messze nem annyira, mint pár hete. A gyógyulást a Varga-gyógymód nevű módszernek köszönhetem, három hónapon át mindennap jártam talpmasszázsra a névadóhoz, és ettől jöttem rendbe. Köszönetet szeretnék mondani továbbá edzőimnek, Turi Györgynek és Nemes Zoltánnak. Eszem ágában sincs visszavonulni, bár az olimpia után elmegyek egy hosszabb nyaralásra. Jövőre ott leszek a világbajnokságon, de igazán a 2006-os budapesti Európa-bajnokságra szeretném formába hozni magam. Úgy érzem, szépen sikerült folytatnom pályafutásomat a harmadik olimpiámon" - mondta a boldog Kovács Ági.
Verrasztó Evelyn 200 háton mindent megtett, amit tudott, újabb egyéni csúcsot úszott, ez azonban csak a 14. helyhez volt elég, ami azt jelenti, hogy nem jutott döntőbe, de ha ilyen ütemben fejlődik, Pekingben akár a szám esélyese is lehet.
Érdekes jelenetek kisérték a férfiak fináléját 200 háton, az esélyes amerikai Peirsol 2 másodpercet vert a mezőnyre, és joggal ünnepelt, amikor jött a hír, hogy kizárták szabálytalan forduló miatt. Így az osztrák Rogan ölébe hullott az arany, körülbelül negyedóráig, Peirsol ugyanis fellebbezett, és mivel nem találtak elegendő bizonyítéknak a televíziós felvételeket, visszaadták az első helyet a világcsúcstartónak.
A női 100 m gyorson is a rekorder nyert, az ausztrál Henry ugyan gyengébbet úszott a délelőtt felállított világcsúcsnál, így is legyőzte a holland De Bruijnt és az amerikai Couglint.
|