Négy éve Sydneyben az elődöntőben találkozott a két vívónő, és akkor is Nagy Tímea győzött, majd utána a döntőben sem talált legyőzőre. Most Flessel kezdett jobban, ő vitte be az első találatot, de Nagy Tímea is felvette a ritmust, és 3-2-nél már ő vezetett.
Többször is két tussal sikerült elhúzni, végül az első pihenőre 9-7-es magyar vezetéssel vonult a két sportoló. Nagy Tímea ugyanott folytatta, ahol abbahagyta a szünet előtt, együttes találatokkal megtartotta előnyét, sőt tisztán megszúrta a franciát (aki 96-ban, Atlantában szintén állt már a dobogó legfelső fokán), és 14-10-nél már elérhető közelségben volt az aranyérem.
Nagy Tímea támadásba lendült, a két vívő szinte összeakadt, de a magyar bajnoknő gyors mozdulattal tust adott, majd fogadhatta a francia gratulációját, és a társak, edzők ölelését, megvan az első aranyérmünk, Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok!
Nagy Tímea a dobogó tetején
Mincza Ildikó eleinte nagyon összeszedetten vívott, 6-3-ra is vezetett, de Nisima fokozatosan feljött, és 8-7-nél már a franciánál volt az előny. Innentől nem is sikerült visszavenni a vezetést, a harmadik hely Maureen Nisimáé lett, de mindenképpen dicséret jár Mincza Ildikónak, aki nagyszerűen vívott egész nap, és élete legjobb olimpiai eredményét érte el.
"A két lányom úgy engedett el, hogy csak én nyerhetem az olimpiát, pokolian hiányoznak. Valami nagyon-nagy dolgot csinálhattam, mert edzőm Kulcsár Győző nem szokott dicsérni, de most ezt tette. Azért is különösen örülök a győzelemnek, mert bebizonyítottam, hogy a négy éve nyert aranyérem nem véletlen volt. Pedig nagyon féltem Flesseltől, mert néhányszor nagyon megvert és Mincza Ildikót is legyőzte" - nyilatkozta az MTI-nek az immáron kétszeres olimpiai bajnok Nagy Tímea, aki a magyar sport 150. olimpiai aranyérmét szerezte.
Nagy Tímea férje el van ragadtatva
|
|
"Amikor bejutott a négyes döntőbe, sms-ben elküldtem neki, csupa nagybetűvel, hogy sportember, már ezzel olyan sportolói nagyságról tett tanúbizonyságot, amivel egészen egyszerűen nem tudok mit kezdeni" - mondta az olimpiai bajnok Nagy Tímea férje.
Varga Sándor emlékezetett arra, hogy felesége a sydneyi siker óta nem éppen hagyományos és ideális körülmények között készült az újabb megmérettetésre. "Szült egy 5 kiló 30 dekás, 64 centis babát, meg is sérült, s innen állt fel, ez egyszerűen hihetetlen" - mondta a férj, aki kicsit szabadkozott, mondván, furcsa, hogy éppen ő dicséri a nagyvilágnak a feleségét. "De hát most tényleg nagyon örülök, így hát nem is mondhatok mást" - tette hozzá.
Varga elmesélte, hogy gyermekeikkel, a hamarosan hatéves Csengével és a nemsokára kétesztendős Lucával az édesapjánál kísérték figyelemmel az eseményeket, az előcsatározásokat a rádióban, a négyes döntőt pedig a televízióban. "Az első asszó előtt aggódtam, mert az mindig vízválasztó. De láttam, hogy szépen, összeszedetten vív" - mondta, majd megjegyezte, nagyobbik lányuk azzal bocsátotta útra a mamát, hogy csak ő nyerhet.
"Nagyon nehéz helyzet volt, mert hogy is lehet megmagyarázni egy kisgyereknek, hogy ez egyáltalán nem így van. Hát nem neki lett igaza?!" - mesélte. |
A vívónő elkápráztatta a szakmát
Akárcsak négy éve Sydneyben, Athénban is a párbajtőröző Nagy Tímea nyerte a magyar küldöttség első aranyérmét. A Honvéd versenyzője a szakembereket is elkápráztató teljesítménnyel védte meg a címét.
"Megvédeni az olimpiai bajnoki címet sokkal nehezebb, mint az elsőt megszerezni" - mondta Szabó Bence szövetségi kapitány, aki a csapattal 1988-ban Szöulban, egyéniben pedig 1992-ben Barcelonában állhatott fel a dobogó legfelső fokára. "Ráadásul Nagy Tímea úgy vívta ki az újabb diadalt, hogy közben gyermekeket nevelt és küzdött a csapatba kerülésért. Már reggel az első asszóknál érezni lehetett, hogy Nagy és Mincza is kitűnő formában van, ez volt az a nap, amikor nagyon egyben voltak. Nagy Tímea a döntőben szinte kottából játszott, a párbajtőrvívás minden elemét a legmagasabb színvonalon mutatta be."
Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, aki maga is párbajtőrben nyert ötkarikás aranyérmet osztotta Szabó Bence véleményét. "A párbajtőrvívás magasiskolája volt, amit Nagy Tímea bemutatott, és tette ezt a legnagyobb tétre menő verseny, az olimpia döntőjében, erre nagyon-nagyon ritkán van példa. Persze a négyszeres olimpiai bajnok Kulcsár Győző személyében nagyszerű edzője van, a tudása technikai részére ez a magyarázat" - nyilatkozott Schmitt Pál.
Kovács Tamás, a vívószövetség főtitkára is felső fokon beszélt az egy hét múlva a 34. születésnapját ünneplő Nagy Tímea teljesítményéről. "Egyszerűen hihetetlen, milyen káprázatosan, megbízhatóan, iskolázottan vívott egész nap. Főleg azok után csodálatos ez, hogy még a csapatba kerülésnél is rezgett számára a léc. Kétgyerekes családanyaként védte meg olimpiai bajnoki címét, ez példa lehet az ifjúság számára."
"A negyeddöntő után azt mondtam, hogy két érmet szeretnék, de így, hogy az egyik arany, kiegyezek eggyel is. Nagy Tímea fantasztikus produkciót mutatott be, sugárzott róla a magabiztosság" - fogalmazott Gémesi György, a vívószövetség elnöke.
Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter is az Elenikó vívócsarnokban szurkolta végig a döntőt. "A vívás fantasztikus sportág, elképzelhető, hogy amikor a szurkolók idegei pattanásig feszülnek az utolsó tus előtt, milyen érzésük lehet a versenyzőknek a páston. Nagy Tímea két gyerekkel csinálta végig a felkészülést és ezt az olimpiát az újabb diadalig, egyszerűen csodálatos dolgot művelt. Sydneyben is ő szerezte az első aranyat, így reménykedhetünk, hogy hasonló lesz a folytatás is, és megismételjük az akkori teljesítményt. És nagyon sajnálom Mincza Ildikót" - mondta a sportminiszter, aki hétfőn visszarepül Budapestre és pénteken látogat el újra Athénba.
Nagy Tímea a harmadik duplázó
A párbajtőrben Sydney után Athénban is győztes Nagy Tímea a harmadik magyar vívó, aki négy éven belül két olimpián nyert egyéniben. Ez korábban a kardozó Fuchs Jenőnek (1908, 1912) és Kárpáti Rudolfnak (1956, 1960) sikerült.
Hasonló, bizonyos értelemben nagyobb bravúrt ért el a tőröző Elek Ilona, aki 1936-ban és 1948-ban végzett az élen. Közben a XII. (1940) és a XIII. (1944) nyári játékokat a második világháború miatt nem rendezték meg.
Nagy Tímea névjegykártyája születési idő, hely: 1970. augusztus 22., Budapest klubja: Honvéd-LNX legjobb eredményei egyéniben: Európa-bajnok (1995) csapatban: világbajnok (1992, 1993, 1995, 1997, 1999), vb-3. (2001, 2003) Olimpiai eredményei: bajnok egyéniben (2000, 2004), 5. egyéniben (1996), 4. csapatban (1996, 2000).
|