ATHÉN 2004 : Olimpiai bajnok a magyar férfipóló-válogatott |
Olimpiai bajnok a magyar férfipóló-válogatott
[MTI] 2004.08.29. 18:35
Bár 3-0-s rohammal kezdett, s szinte végig nyerésre állt Szerbia és Montenegró válogatottja az athéni olimpiai férfivízilabda-döntőjében, Kemény Dénes szövetségi kapitány csapata a legjobbkor, a hajrában 8-7-re fordított, s így a magyar csapat az ötkarikás játékok zárónapján megvédte Sydneyben kivívott elsőségét.
Egy címet nehezebb megvédeni
A női kéziseknek nem sikerült (ötödikek lettek), a férfiak helytálltak (a négy között két szoros vereség), a pólós hölgyek pedig sajnos csak hatodikok lettek. A csupa világsztárból álló, sokak által csak - semmiképp sem az amerikai férfikosár-csapat mintájára! - Dream Teamnek nevezett magyar férfivízilabda-válogatott viszont négy éve Sydneyben is révbe ért, és Athénban is könnyedén, hibátlan teljesítménnyel bejutott a fináléba. Az utolsó nap csúcsmérkőzésén a rendkívül masszív erőkből álló Szerbia és Montenegró várt legjobbjainkra, s nem volt olyan magyar szurkoló, aki ne címvédést várt volna Kásáséktól - hogy legyen aranyunk csapatsportban is.
Valóban világválogatottnak is "elmenne" a magyar csapat, hiszen a mieink névsora nagyon szépen csillog: Gergely István, Szécsi Zoltán, Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Molnár Tamás, Steinmetz Ádám, Steinmetz Barnabás, Varga Tamás, Vári Attila.
Benedek címvédésre, a képen lövésre készült
Hogy az utóbbi időben többnyire a magyarok nyertek a szerbekkel vívott pólós csatákban, nem sokat számított a döntő előtt, hiszen más egy csoportmeccs - amelyen egyébként 6-4-re Benedekék diadalmaskodtak az itteni pólós torna nyitányán -, és megint más az, amikor a zárómérkőzésen, ugyanabban a szereposztásban az olimpiai aranyérem a tét.
Az arany, amelyből a szerb-montenegrói alakulat elődei, a jugoszlávok hármat is bezsebeltek, az utolsót azonban még 1988-ban, míg a magyarok a vízilabdás történelemben hetedik ötkarikás sikerként négy éve, Sydneyben értek fel a csúcsra. S persze ott is akartak maradni az athéni finálét követően is...
A lelátó népének hangpárbaját mindenesetre a piros-fehér-zöld "harci díszekben" pompázó, kifestett fizimiskájú, nemzeti zászlókkal is felszerelkezett szurkolók nyerték, viszont az olimpiai víziközpont nagymedencéjében zajló aranyháború első csatája szerb részsikert hozott...
Pocsék kezdés után komótos egyenlítés
Sapic hamar vágott egyet, majd egy magyar kiállítás után megint betalált az első gól szerzője, Benedek viszont nem tudott szépíteni a másik oldalon. Ezt követően újra emberelőnybe kerültek déli szomszédaink, s Jelenic közelről begyötörte a labdát Szécsi kapujába, azaz rendkívül gyengére sikerült a magyar kezdés.
Mi is kétszer fórt kaptunk, ám nem sikerült kihasználni egyiket sem. Majd egyszerre két szerb pólóst is leküldtek, Kiss Gergely pedig végre belőtte az első magyar találatot - az első negyed hatodik percében... De nem baj, mert az utolsó másodpercben négymétereshez jutottunk: Kiss nem tudott hibázni. Egygólos hátrány, ez már szebben hangzik, innen azért egyszerűbb fordítani.
A második játékrészben aztán már jobban kezdtek a Kemény-legények, Kiss 5 méteres bombagólja a játékosnak mesterhármast, a csapatnak pedig egyenlítést ért. Szécsi bravúrja után Benedek megint hibázott, majd a negyedik percben Ikodinovic a jobb alsónkat megtalálta.
Madaras céltévesztése után Benedek végre meglőtte első találatát, ám Gojkovic közelről kihasználta a szerb emberelőnyt. Kásás lövésébe nem félt beletenni a fejét az ellenfél kapusa, így bombagól helyett csak kapufa lett a helyzetből. Varga Tamás 36 másodperccel a vége előtt megint megfogta az meglógni szerencsére képtelen szerbek grabancát, és 3 méterről, ziccerhelyzetben nem hibázott. A félidőben egyenlő volt az állás.
Egyszer vezettek a mieink...
De mégis csak sikerült kettővel megszökniük a szerbeknek, mégpedig nagyon gyorsan, a harmadik negyed első perce után már 7-5 volt oda. Szécsi azonban azt azért nem engedte, hogy háromra nőjön az a fránya előny, amelyen azonban Vári nem tudott faragni. Benedek meg eladta a labdát, Kásás pedig - ekkor még - nem játszott jól...
Ráadásul még a bírók se nagyon fújtak nekünk, támadásra "készülgető" pólósainktól elvették a labdát, nem először, Kemény Dénes szét is tárta a karját. Kásás távolról dobott egy hatalmas kapufát, majd fejen találja a szerb kapust, gólt azonban csak nem sikerült szereznie a finálé előtt ver(het)etlen Dream Teamünknek.
A döntő játékrészben Kásás elhozta a labdát, a centerező Molnár elől azonban elpöccintették a labdát a szerbek. A másik oldalon Szécsi védett, majd az ellentámadás során emberelőnybe kerülünk. Kásás ügyetlenül elejtette a labdát, hogy aztán parádésan bevarrja azt a kapuba. Még sok ilyet szeretne látni a magyar közönség, ez biztos!
Igen, ezt a tanácsot megfogadta Kásás, kaptunk egy négyméterest, az Olaszországba (vissza)szerződött pólós pedig bevarrta, mert be kellett varrnia. Újra döntetlen!
2 perc 17 mp-cel a vége előtt emberelőnybe került a magyar csapat, és a mesterhármasra rátett egyet Kiss Gergő, szépen kijátszott akció végén óriási gólt lőtt öt méterről. Ekkor először jutott vezetéshez Kemény Dénes csapata az olimpiai döntőben!
Majd újabb "parádé", a szerbek a bal felső kapufát találják el, Benedek pedig kiharcol egy sarokdobást, teltek a másodpercek, és mi támadtunk, a szövetségi kapitány időt kért. Kásás ellőtte, a szerbek nem, és ezzel vége, eldőlt, Magyarország olimpiai bajnok, 2000 után újból, összességében pedig nyolcadszor a pólóhistóriában! S ahogy lenni szokott ilyen diadal után: minden magyar a vízben, a boldogság határtalan, de hát hogyne lenne az...
Férfivízilabda-torna, döntő: Magyarország - Szerbia és Montenegró 8-7 (2-3, 3-2, 0-2, 3-0) gól: Kiss G. 4, Kásás 2, Benedek, Varga T. 1-1, illetve Sapic, Gojkovic 2-2, Ciric, Ikodinovic, Udovicic 1-1.
|